بررسی سیستم آی نوتی inoti

3 آگوست

بررسی سیستم آی نوتی inoti

با توجه به سوالات زیاد کاربران مبنی بر قانونی بودن سیستم آی نوتی تصمیم گرفتیم تا چگونگی و عملکرد این وب سایت را بررسی کنیم. قبل از اینکه شروع کنیم بیاد داشته باشید که بررسی سیستم آی نوتی بیش از اینکه به مباحث بازاریابی شبکه ای مربوط باشد به حوزه فناوری اطلاعات مربوط است.

آی نوتی چیست؟ چگونه کار می کند؟

در این بخش آنچه که برای شما شرح می دهم برگرفته از اطلاعات بازاریابان و وب سایت این شرکت است. ساختار کلی اعضا در این سیستم بصورت شبکه ایست، به این شکل که در آی نوتی شما به رایگان ثبت نام می کنید که برای ثبت نام نیاز به کد معرف است. پس از ثبت نام، این امکان برای شما فراهم می شود که می توانید کدهایی  را که به کد CRM معروف هستند را رزرو و خریداری کنید. در واقع افرادی که در آی نوتی عضو هستند نقش بازاریاب را ایفا می کنند که باید این کدها را به شرکت ها و یا کسب و کارها عرضه کنند.

قیمت این کدها با توجه به تعداد و نوع کاراکترها متفاوت است و قیمت آن از ۱۰۰ هزار تومان شروع می شود و تا ۶۰۰ هزار تومان به فروش می رسند. پس از اینکه یک شرکت یا هر کسب و کاری یک کد برای خود تعریف کرد، از این پس هر کس کد مورد نظر را به شماره ۱۰۰۰۸۵۹۰ ارسال کند اطلاعاتی نظیر آدرس، شماره تماس و یا هر اطلاعات دیگری برای شخص مورد نظر پیامک می شود که در واقع فعالان این سیستم از آن به عنوان کارت ویزیت آنلاین نام می برند.

پس از ثبت کد CRM شخص می تواند از خدمات پیامکی یا به اصطلاح CRM هم بهره مند شود که از جمله آنها :

 • ارسال پیامک تبلیغاتی براساس شهر یا منطقه
 • ارسال پیامک به مشتریان در تاریخ های معین
 • ارسال پیامک بر اساس جنسیت مشترکین تلفن همراه
 • و ..

نکته: البته برای ارسال پیامک می بایست حساب کاربری خود را شارژ کرد.

هر بازاریاب به ازا فروش هر کد ۳۰ درصد مبلغ را به عنوان پورسانت دریافت می کند. همچنین به ازا شارژ حساب مشتریان نیز ۱۰ درصد پورسانت دریافت خواهید کرد.

بخش نهایی کسب درامد مربوط به پاداش کارشناسان فروش می باشد و در این پاداش ۱۵ درصد از حجم فروش کل شرکت در بخش کدهای CRM و همچنین ۵ درصد از حجم فروش کل شرکت در بخش شارژ پنل های پیامک طبق فرمولی بین بازاریابان تقسیم می شود. برای دریافت این پورسانت باید حداقل شارژ ۳۰ هزار تومان پنل پیامکی در ماه صورت بگیرد. البته شروط دیگری نیز برای دریافت این پورسانت وجود دارد که در این مطلب جای بحث نیست.

تا اینجای کار سعی کردیم بصورت خلاصه فعالیت این سایت را شرح دهیم اما برای بررسی دقیق این سیستم با ما همراه باشید

آی نوتی دقیقا چه چیزی هست؟

بر اساس بسیاری از مطالب منتشر شده توسط سایت این شرکت و همچنین فایل های صوتی که توسط مدیران و بازاریابانشان منتشر شده است، این دوستان مواردی را ادعا می کنند که بسیار سطحی و در برخی موارد حتی خنده دار است. همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان کردم این مباحث بیشتر به حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر مربوط است تا بازاریابی شبکه ای و لذا بنده به عنوان شخصی که از سال ۸۸ بصورت حرفه ای در این حوزه فعالیت می کنم در ادامه برای شما موارد ادعایی این افراد را مورد نقد قرار خواهم داد.

۱) CRM (Customer Relationships Management):

سی آر ام یا همان سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یکی از مهمترین مفاهیم در حوزه بازاریابی و فروش است که در تمامی شرکت های معتبر دنیا نیز پیاده سازی شده است. شرکت های مختلف نیز از سیستم های نرم افزاری مختلفی در این حوزه استفاده می کنند که برای مثال یکی از معروفترین آن ها محصول شرکت ماکروسافت بنام Dynamics 365 است.

توضیح بیشتر در رابطه با CRM از حوصله این متن خارج است اما سوال اصلی اینجاست که در سال ۲۰۱۷ می توان یک پنل پیامکی را CRM محسوب کرد؟ همه مواردی که جز مزایای سیستم پیامکی آی نوتی مطرح می شود جز حداقل های هر سیستم پیامکی است که سال هاست راه اندازی شده اند و به هیچ عنوان نمی توان از آن به عنوان یک CRM یاد کرد. باز هم تاکید می کنم که این یک سیستم پیامکی ساده است، نه بیشتر و نه کمتر.

همه ما می دانیم که سالهاست تبلیغات پیامکی تاثیر خود را از دست داده اند و امروزه بسیاری از بزرگان بازاریابی معتقدند که استفاده از روش های سنتی در تبلیغات می تواند آسیب جدی به هر کسب و کاری وارد کند.

خود شما تا به حال چند بار به اینگونه تبلیغات اهمیت داده اید؟ باید توجه داشت که بسیاری از خطوط تلفن همراه حتی بخش پیامک تبلیغاتی آنها بسته شده است و اصلا اینگونه پیام ها توسط بسیاری دریافت نمی شود و حتی به فرض دریافت دارای اثرگذاری بسیار کمی است.

در نهایت به شما پیشنهاد می کنم سیستم گاما پیامک که یکی از قدیمی ترین سامانه های پیامکی کشور محسوب می شود را بررسی کنید تا به تفاوت هزینه ها و خدمات آشنا شوید. برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

) کدهای CRM و کارت ویزیت آنلاین:

۱۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای رزرو کد CRM پرداخت می کنید و به خود می بالید که ۳۰ درصد پورسانت آنی دریافت کرده اید؟ به جرات بزرگترین شوخی این سیستم بخش کدهای آن است. طبق فایل های صوتی منتشر شده از فعالین این سیستم، این عزیزان مدعی بودند که کارت ویزیت های کاغذی همیشه در دسترس نیستند و طبیعتا بعد از مدتی خراب می شوند و .. که به همین دلیل نیاز است به کارت ویزیت آنلاین.

اینکه مشتری کدی را ارسال کند و در نتیجه یک پیام حاوی اطلاعات تماس و .. برای وی پیامک شود را کارت ویزیت آنلاین تلقی می کنید؟ خب به جای صرف این همه هزینه می توانید از اینستاگرام استفاده کنید. اینستاگرام فقط یک مثال بسیار ساده است که در ادامه مزایای اینستاگرام رو نسبت به کدهای آی نوتی بررسی کنیم:

 1. در اینستاگرام قابلیت جستجو می باشد اما در آی نوتی خیر.
 2. اینستاگرام در دسترس ترین ابزار موجود در بازار است.
 3. رایگان است.
 4. بسیار زیباتر و شکیل تر از قالب متنی پیامک است.
 5. در آی نوتی افراد باید کد هر کسب کار را بخاطر داشته باشند و در غیر اینصورت نمی توانند به اطلاعات تماس دسترسی پیدا کنند.
 6. در اینستاگرام امکان تعامل با مشتریان از طریق بخش نظرات و پیغام ها (دایرکت) موجود است.
 7. بسیار سریعتر و قابل اعتماد تر از سیستم های پیامکی است.

از این جهت اینستاگرام را مثال زدم چرا که همه ما تجربه کار با ان را داشته ایم. اما در ادامه می خواهم یک ابزار رایگان و بسیار کاربردی دیگر را معرفی کنم چرا که مصداق کامل یک کارت ویزیت آنلاین است. این ابزار کاربردی که آدرس آن Profile.ir است، شما می توانید در آن کارت ویزیت شخصی یا کسب و کار خود را به رایگان ایجاد کنید و آدرس آن را در معرض عموم قرار دهید که پس از مدتی از طریق موتورهای جستجویی همچون گوگل نیز کسب و کار شما در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

حال سوال اینجاست کدام یک را می توان کارت ویزیت آنلاین در نظر گرفت؟ کدام یک اثر بخشی بهتری دارند؟ در سال ۲۰۱۷ دیگر تبلیغات سنتی همچون پیامک جای خود را به تبلیغات خلاقانه داده است و این یک امر کاملا بدیهی است.

و اما پیشنهاد آخر: با هزینه ای در حدود ۳۰۰ هزار تومان شما می توانید یک وب سایت داشته باشید که هم کسب و کارتان، هم محصولاتتان و هم مشتریانتان را در معرض عموم قرار دهید(قابلیت اتصال به سیستم های پیامکی نیز موجود است).

و اما چرا آی نوتی؟

همیشه به خاطر داشته باشید که در هر کسب و کاری اگر ارزش محصول یا خدمات شما کمتر از مبلغ پرداختی باشد این کسب و کار دوامی نخواهد داشت و قطعا تنها راه موفقیت شما در چنین سیستم هایی استفاده از روش های اغوا گرایانه است که البته این شیوه ها را در بخش های بعدی بررسی خواهیم کرد. همه عزیزانی که در حال فعالیت در این سیستم هستند باید به این نکته توجه کنند که تمامی بخش های آی نوتی از جمله کد و پنل پیامکی صرفا بهانه ای است برای تبادل پول، چرا که سود شرکت از فروش این کدها ۱۰۰% است و لذا ۵۰ درصد آن را بین بازاریابانش تقسیم می کند و مابقی هم…

این نکته را به عنوان شخصی که سالهاست در حوزه برنامه نویسی و تولید سیستم های مبتنی بر پیامک فعالیت داشته ام عرض می کنم که بخش کدهای CRM شرکت آی نوتی به هیچ عنوان ارزش مالی ندارد و صرفا به جهت قانونی جلوه دادن کار است.

در حال حاضر شرکت گاما آمادگی این را دارد که تمامی کد های CRM شرکت آی نوتی ( که با هزینه هایی بین ۱۰۰-۶۰۰ هزار تومان ارائه میشود ) را به صورت رایگان روی خط اختصاصی خودتان ( و نه شماره عمومی و با امنیت کامل اطلاعات ) از هر اپراتوری که مد نظر دارید ارائه کند.

 • در این صورت شما میتوانید برای همه مواردی که مدنظرتان است از داخل سامانه کد تعریف نمائید (آدرس – تلفن – ساعات کار – باشگاه مشتریان و ….)
 • تمامی افرادی که به شماره شما پیام ارسال میکنند عضو دفترتلفن و باشگاه مشتریان شما خواهند شد .
 • شما میتوانید پاسخهای منشی را در زمان دلخواه تغییر دهید
 • شماره اختصاصی شما میتواند متناظر با تلفن ثابت ، یا موبایل و یا هر شماره ای از اپراتور های (۱۰۰۰-۲۰۰۰-۳۰۰۰-۵۰۰۱-۵۰۰۴-۵۰۰۰۲-۵۰۰۵ ) باشد
 • از داخل سامانه میتوانید پیام های سامانه ، پیامک های دریافتی ، کد ها و سایر عملیات را مدیریت و مانیتور کنید
 • مخاطبین شما میتوانند با ارسال تاریخ تولد به سامانه شما عضو باشگاه مشتریان یا باشگاه تخفیف شما شوند و شما میتوانید با استفاده از سیستم پیامک مناسبت ها پیامک های تخفیف یا تبریک برایشان ارسال نمائید.
 • باتوجه به اینکه کارت ویزیت پیامکی شما روی سامانه خودتان فعال خواهد شد و فقط شما به عنوان مدیر سامانه به پیامک های دریافتی و لیست دفترتلفن دسترسی دارید و از بابت اینکه اطلاعات شما در اخیار افراد غیر قرار بگیرد ، کاملا اطمینان خواهید داشت. در نظر داشته باشید سامانه پیامکی آی نوتی یک شماره عمومی میباشد.

کلام آخر
در پنجمین سال از قانونی شدن بازاریابی شبکه ای به سر می بریم و آمارها چیزی در حدود ۱ میلیون نفر را نشان می دهند که همین امر باعث شده تا فضای بازاریابی شبکه ای برای برخی افراد سودجو به عنوان یک هدف قرار بگیرد. اینگونه افراد با طراحی سیستم های شبه شبکه ای مدعی فعالیتی غیر از بازاریابی شبکه ای هستند و تمام تمرکزشان بر شیفت مجموعه ها به سمت خودشان است. قطعا اینگونه سیستم ها نظیر آی نوتی، تخفیفات و .. اولین نبوده اند و قطعا آخرین آن هم نیستند، لذا امیدواریم افراد در مواجهه با اینگونه موقعیت ها کمی هشیار تر عمل کنند